Some fun and LINK UP

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

When you are a parent, it is practically impossible to avoid theme parks. Great are the ones which are called the “edutainment” – they combine the education and the entertainment. We visited such indoor theme park this weekend. Our Little One had great time there and he learned a lot of things. It’s fun for a few hours. The supervision is provided by parents, so they can not leave. On the other hand, activities are only available for children. So it’s not quite the kind of fun like in the theme park, where you can share this experience as a family.

Ak ste rodič, je prakticky nemožné vyhnúť sa tématickým parkom. Skvelé sú tie, ktoré sú označené ako “edutainment” – čiže spájajú vzdelávanie aj zábavu. Jeden takýto skvelý indoorový park sme navštívili cez víkend. A náš Drobček sa výborne bavil a naučil sa mnoho vecí. Je to zábava na niekoľko hodín. Dozor zabezpečujú rodičia, takže nemôžu odísť. Na druhú stranu, aktivity sú prístupné iba deťom. Takže nie je to úplne ten typ zábavy, ako v zábavnom parku, kde to ako rodina môžete zdieľať. 

 

Parents with toddlers have rooms with the entertainment and the education dedicated for this age categhory. This phase is already over for us. The parents with older children (let’s say 9-17 years) have the time for themselves. They can sip a coffee, read a newspaper or just look for something on the Internet. The children come when they need to eat or something else and then they proceeds to their activities. But parents can not leave. At this stage of parenting we’re not yet.

Rodičia, ktorí majú batoľatá, tak sa im v priestoroch vymedzených pre túto vekovú kategóriu môžu plne venovať. Táto fáza je už za nami. Rodičia starších detí (povedzme od 9 do 17 rokov) majú ten čas pre seba. Môžu popíjať kávu, čítať noviny alebo len tak hľadať niečo na internete. Deti pribehnú ak sa potrebujú najesť alebo niečo a ďalej sa venujú svojím aktivitám. Rodičia ale nemôžu odísť. V tejto fáze rodičovstva my ešte nie sme.

 

We are currently between the age categories mentioned up here, our Little One can fully participate in the activities in the theme parks, but still he need some kind of assistance – move from one activity to another, help him to choose the best activity, to help with planning or explain  some things. This is the parents role. While children are doing the activity (about 20 minutes) – you can take pictures (which we did a review of the park will be in the next post), wax about the fact how adorable he looks in the cook costume (I must admit that it is really cute and we enthused by every costume) or you can have a cup of coffee in this short time slot. We found an empty room and made a couple of photos for the blog.o)

My sme práve v tom medziobdobí, keď už sa Drobček môže plne venovať aktivitám v tématickom parku, ale ešte stále potrebuje nejakým spôsobom asistenciu – presunúť sa z jednej aktivity ku druhej, pomôcť vybrať najlepšiu aktivitu pre dieťa, pomôcť s plánovaním, prípadne vysveliť niečo. To je úloha rodičov. Kým sú deti na aktivite (cca 20 min) – môžete si dať môžete fotiť (čo sme robili  a recenzia na park bude v ďalšom článku), rozplývať sa nad tým ako rozškone vyzerá v kuchárskom oblečku (musím priznať, že je skutočne roztomilé a rozplývali sme sa o dušu) alebo si dať v tomto krátkom časovom období kávu. My sme si našli prázdnu miestnosť a urobili pár fotiek na blog. o)

glamadventue-kidzania6

glamadventure-kidzania1

glamadventure-kidzania7glamadventuer-kidzania3

glamadventure-kidzania5

glamadventure-kidzania4

 

Jeans/Džíny: MARKS&SPENCER

Top/Top: DOROTHY PERKINS

Loafers/Mokasiny: ALDO

Necklace/Náhrdelník: gift

Bracelet/Náramok: Arab street

 

I wonder how you felt as parents in such situations. We love our children and want the best for them. But you know, your children having great time and your are so bored. Do you ever feel like in a trap?

Zaujímalo by ma ako ste sa cítili vy ako rodičia v takýchto situáciách. Milujeme svoje deti a chceme pre nich to najlepšie. Poznáte to, vaše deti sa výborne bavia a vy sa ukrutne nudíte. Necítili ste sa niekedy tak trochu ako v pasci? 

 

 

♥♥♥

Here you find where I´m linking up my post: LINK UPs.

LOGO2

Many thanks to all wonderful ladies which joined the link up party My Red Carpet last week. It was very encouraging and inspiring. This week I’m featuring two bloggers:

The most clicked style had CARRIE from CURLY CRAFTY MOMThis violet tunic with ruffle hem is just adorable.

carrie

 

My choice of style from the last link up is OSY from STYLE DIARY BY OSYShe presented perfect style for the occasion where the good dinner is expected. o) Read more on her blog.

osy

 

 

Dear ladies (and gentlemen), let´s start My Red Carpet linkup. Every Monday you can stand on the imaginary red carpet to show your fabulous outfits. You can also get inspired by other bloggers. Every week I will select my favourite outfit in my next blog post and this outfit will be featured at the BOARD of FAME.

To join this link up follow these easy steps:

 1. Please follow me on INSTAGRAM, TWITTER, FACEBOOK and PINTEREST. Thank you.
 2. Share some love and visit at least 2 other bloggers from the linkup party.
 3. Share a link to THE GLAMADVENTURE on your post.
 4. Please, don´t forget to visit other blogs and make new friend.

 


 • Jodie Filogomo

  It’s amazing the sacrifices that all parents encounter! It’s at times like those that I appreciate my mother even more!!
  jodie
  http://www.jtouchofstyle.com

  • http://www.glamadventure.com/ Anna Shirley

   Yes, you don’t know such thing before you are parent yourself. o) Thank you for stopping by Jodie.

 • http://www.amyscreativepursuits.com Amy Johnson

  We must not have what you are describing in the States because theme parks here are what we consider Disney World, Universal Studios, or Six Flaggs. I do however remember the years you have described. I just always brought something to read or do so I wasn’t bored. I was actually happy to have my child occupied so I could do something. Cute casual outfit.

  • http://www.glamadventure.com/ Anna Shirley

   This is quite new concept. At least it is new here, in Singapore. This park was open just a few months ago and the educational part for children is just amazing. Parents of older children have the lounge where the children are not allowed and is isolated from the big noise. There is wi-fi as well. Thank you for stopping by Amy. o)

 • http://www.elegantlydressedandstylish.com jess

  I don’t have kids, but I know it is great that there are some activities where parents can have something to do while the kids play . I like the entertainment/education aspect too. Pretty look and you look like your having fun.
  Thanks for linking up
  jess xx
  http://www.elegantlydressedandstylish.com

  • http://www.glamadventure.com/ Anna Shirley

   In other parks you can have the fun together. This park is amazing for the children. They have a lot of fun and learn a lot of new things. But I can’t say that is the same for parents. They just wait – for hours. I was with my hubby, so I had the company. And we found our way to have fun – like to take picture for the blog. o))) Thank you for stopping by Jess.

 • http://vanityandmeblog.blogspot.com vanity And Me

  I am grandparent to eight grandchildren! But when my children were young there weren’t half as many activities and themes for them to go to. I would say yes to activities being available for all ages though x
  http://www.vanityandmestyle.com

 • http://sheelagoh.com Sheela Goh

  Hahaha bored parents. Yes, I’ve seen that faraway look on the faces of many parents whilst their children had the time of their lives :) I never experienced that with Eve though. When we lived in Singapore, we always did things which required both our participation so I was lucky.

  Happy Christmas to you and yours!!!