Accessories with ZAFUL and LINK UP

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

img_2274

Disclosure:Although I received the samples for my review from the company, all opinions are my own.

When I was approached by online shop Zaful regarding cooperation, I was curious. Yes, that’s the right word. My previous experiences with online stores weren’t very good. The first thing I checked out were the accessories. It took a while, because it was really nice selection. The prices are also reasonable. I wanted something that I can spiced up the simple but boring outfit.

Keď ma oslovil online obchod Zaful ohľadne spolupráce, bola som zvedavá. Áno, to je to správne slovo. Moje doterajšie skúsenosti s online obchodmi totiž nie sú veľmi dobré. Prvé čo som si prezrela na stránke boli doplnky. Chvíĺu to trvalo, lebo bolo naozaj z čoho vyberať. Ceny sú tiež veľmi rozumné. Chcela som niečo, čím môžem jednoduchý ale nudný outfit opepriť.

img_2226

 

Exactly like this simple cotton gray maxiskirt and white cotton shirt. They are the nice pieces themselves, but something is missing there. The package arrived very quickly – in two weeks. It contained exactly what I needed. The first thing I added the bold necklace and bracelet that imitate ancient jewellery. The necklase and the bracelet also looked firm and solid, but they are very light weight.

Presne ako táto jednoduchá bavlnená sivá maxisukňa a biela bavlnená košeľa. Sami o sebe sú to pekné kúsky, ale niečo tomu chýba. Balíček prišiel veľmi rýchlo – za 2 týždne. A obsahoval presne to čo som potrebovala. Ako prvé som pridala výrazný náhrdelník a náramok, ktoré imitujú antické šperky.Náhrdelník aj náromok vyzeraú pevne a masívne, ale sú ľahučké.

img_2223

 

And of course the bag. I need a big bag. I’m not able to pack my staff into small bag. This one has  zipper. It has a solid fabric lining. It looks like it could withstand anything. What makes me potešlo inside on the one hand, two pockets that used for mobile and glasses and on the other side one pocket with zipper on the money on.

Nesmie chýbať taška. Ja potrebujem veľké tašky. Do malých sa neviem zbaliť. Táto sa dá zavrieť na zips. Má pevnú látkovú podšívku. Vyzerá, že by mohla niečo vydržať. Čo ma potešlo, vnútri sú na jednej strane 2 kapsičky, ktoré používam na mobil a okuliare a na druhej stranej 1 kapsička so zipsom na peniaze podobne.

img_2233

img_2284

 

Sunglasses have pink glasses. That’s how I like to observe the world – through pink glasses. I like this hat a lot, so be prepared to see it more on the blog.o) Although it’s hot, one more layer like the  denim jacket is always useful in case that are in MRT and shops put the aircondition on 18 degrees (outside is 31, feeling like 37). And we are done.

Slnečné okuliare “lenonky” majú ružové sklá. Presne takto sa rada pozerám na svet – cez ruižové okuliare. Tento klobúk ma veľmi baví, takže sa pripravte, že ho ešte pár krát na blogu uvidíte.o) Aj keď je tu horúco, ešte jedna vrstva v podobe džínovej bundičky sa vždy hodí pre prípad, že budú v dopravných prostriedkoch a obchodoch klimatizovať na 18 stupňov (von je 31, pocitových 37). A je hotovo.

img_2222

img_2276

img_2277

Shirt/Košeľa: TATUUM

Skirt/Sukňa: UNIQLO

Sandals/Sandále: PRETTY FIT

Necklacet/Náhrdelník: ZAFUL

Bracelet/Náramok: ZAFUL

Bag/Taška: ZAFUL

Sunglasses/Slnečné okuliare: ZAFUL

Hat/Klobúk: NEW LOOK

♥♥♥

Here you find where I´m linking up my post: LINK UPs.

LOGO2

Many thanks to all wonderful ladies which joined my link up party My Red Carpet last week. It was very encouraging and inspiring. This week I’m featuring three bloggers.

The most clicked style from the last fashion link up had RENA from FINE WHATEVERShe had great fall outfit inspired by hers dad favorite colors. She reminded me some my shopping experiences with my father. o)

rena1

 

The second most clicked outfit had TINA from TINA’s PINK FRIDAYShe had comfy fall outfit spiced up with the orange blazer and orange accessories.

tina

 

My personal choice was TOKES from TOKES STYLEJust to hear words like velvet, lace and ruffles makes fashionista in me to shiver.

tokes

 

Dear ladies (and gentlemen), let´s start My Red Carpet linkup. Every Monday you can stand on the imaginary red carpet to show your fabulous outfits. You can also get inspired by other bloggers. Every week I will select my favourite outfit in my next blog post and this outfit will be featured at the BOARD of FAME.

To join this link up follow these easy steps:

  1. Please follow me on INSTAGRAM, TWITTER, FACEBOOK and PINTEREST. Thank you.
  2. Share some love and visit at least 2 other bloggers from the linkup party.
  3. Share a link to THE GLAMADVENTURE on your post.
  4. Please, don´t forget to visit other blogs and make new friend.