Black boho dress and LINK UP

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

glamadventure blackboho1

Do you have some New Year’s resolutions? Or is it already an outdated concept? I think, I’ll keep New Year’s resolutions. The end of the year with its wonderful Christmas atmosphere,  has renewed my faith in the good, as always. And at the beginning of the year, with the same spirit, I find it a wonderful opportunity to start something new or try something old to change. As usual I have many big and small plans. One of those minor resolutions, though not insignificant, is to change / rejuvenate my style and to experiment more.

Dávate si nejaké predsavzatia na nový rok? Alebo je to už zastaralý koncept? Ja sa ho asi budem ďalej držať. Koniec roka s jeho nádhernou atmosférou Vianoc mi ako vždy aj tento rok obnovil vieru v dobro. A začiatok roka nesúci sa stále v tomto duchu mi príde ako úžasná príležitosť začať niečo nové alebo skúsiť niečo staré zmeniť. Ako obvykle mám veľa veľkých aj malých plánov. Jeden z tých menšich aj keď nie nepodstatných je zmeniť/omladiť môj štýl a viac experimentovať.

My first pictures these year are in monochrome black. These black boho dress with lace is just canva for the real heroine of this outfit – my new addition to accessories and my new love – LIU JO handbag. The handbag has a golden hardware, so I have revived the whole outfit with a golden bracelet and a yellow feather necklace.

Moje prvé tohoročné fotky sú v monochromatickej čiernej. Tieto čierne boho šaty s čipkou sú len plátnom pre skutočnú hrdinku tohto outfitu, a to je môj nový prírastok do doplnkov a moja nová láska – kabelka LIU JO. Kabelka má zlaté kovanie, tak som celý outfit oživila náramkom v zlatej farbe a žltým pierkovým náhrdelníkom. 

 

glamadventure blackboho2

glamadventure blackboho5

glamadventure blackboho6

glamadventure blackboho1

Dres/Šaty: Local market

Sandals/Sandálky: New Look

Necklace/Náhrdelník: Lovisa

Bag/Kabelka: Liu Jo

 

Here you find where I´m linking up my post: LINK UPs.

♥♥♥

LOGO2

Dear ladies (and gentlemen), let´s start My Red Carpet linkup. Every Monday you can stand on the imaginary red carpet to show your fabulous outfits. You can also get inspired by other bloggers. Every week I will select my favourite outfit in my next blog post and this outfit will be featured on my INSTAGRAM.

To join this link up follow these easy steps:

  1. Please follow me on INSTAGRAMTWITTER and FACEBOOK. Thank you.
  2. Share some love and visit at least 2 other bloggers from the linkup party.
  3. Share a link to THE GLAMADVENTURE on your post.
  4. Please, don´t forget to visit other blogs and make new friends.