BLACK MAXI DRESS

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Restful weekend spent at home gave me more time to “play”. So I took a black maxi dress and prepared it for two different occasions.

Kľudný víkend strávený doma mi dal viac času na „hranie“. A tak som vzala čierne maxi šaty a pripravila sa na dve rôzne príležitosti.

 

The first option is the evening occassion. I used accessories in gold color. The necklace you could already see the article Little Italy, the bracelet in the article Vanilla Top and sandals Charles & Keith I introduced in the article Spring in the closet. I used the cute bejeweled bag in the post Boring Dress? NEVER! Dark-red pashmina delivered a little drama to the appereance.

Prvá varianta je večerná. Použila som doplnky v zlatej farbe. Náhrdelník ste už mohli vidieť v článku Little Italy, náramok v článku Vanilla Top  a sandálky Charles&Keith som predstavila v článku Spring in the closet.  Zdobenú malú kabelku som použila v článku Boring Dress? NEVER! Tmavo-červená pašmína dodá celému výzoru trošku drámy.

IMG_1726_1

IMG_1725_1

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1745_1

IMG_4240

 

The second option is for leisure time. To avoid a boredom, I tried to style the dress in retro  à la 1920´s. With black hat I have already praised in the article Black Hat and the bag you could see in the article Spring in the closetI added the ring which I purchased in the Arab Quarter and bracelets – my souvenir from Bali. .

Druhá varianta je na voľný čas. Aby to nebola nuda, skúsila som retro à la 1920. S čierným klobúkom som sa už pochválila v článku Black Hat a kabelku ste videli v článku Spring in the closetCelé som to doplnila prsteňom, ktorý som kúpila v Arabskej štvrti a náramkom, ktorý je mojím suvenírom z Bali.

IMG_1748_1

IMG_4219

IMG_4237

 

♥♥♥