Floral dress with Zaful and LINK UP

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

img_2393

Disclosure:Although I received the samples for my review from the company like the exchange for the review, all opinions are my own.

 

Today, I continue with the 2nd post about the cooperation with Zaful. In the last post we focused on the accessories. Online store offers a wide range of clothing, including sportswear and it has shoes too. I like that they include in its offer a PLUS SIZE section. I decided to focus on the dresses.

Dnes budem pokračovať druhým dielom spolupráce so spoločnosťou. Zaful. V minulom článku sme sa pozreli na na doplnky. Internetový obchod ponúka aj širokú škálu oblečenia včetne športového oblečenia a tiež topánky. Páči sa mi, že do svojej ponuky zaradili aj PLUS SIZE sekciu. Ja som sa rozhodla sústrediť na šaty.

img_2323

On the page is actually a great selection of dresses for the reasonable prices. I liked to work with the filters on the left bar. I could choose the dresses  according to the style of dress, sleeve length, material, color, price range, silhouettes etc. For me the most important filter is a size. This one works only indicative, as each dress has its own size chart. In practice this means that the dress for me has a size from L to XXL. The choice is more time-consuming as you need to check the size chart for the each dress separately.

Na stránke je skutočne veľký výber šiat za rozumné ceny. Veľmi dobre sa mi pracovalo s filtrami na ľavej lište. Takto som si mohla vyberať šaty podľa štýlu, dĺžky šiat, dĺžky rukávov, materiálu, farby, cenového rozpätia, siluety atď. Pre mňa najdôležitejší filter je veľkosť. Ten funguje len orientačne, lebo každé šaty majú svoju tabuľku veľkostí. V praxi to znamená, že šaty pre mňa sa pohybujú od veľkosti L až do veľkosti XXL. Výber je tak časovo náročnejší, lebo je potrebné skontrolovať tabuľku veľkostí u každých šiat zvlášť.

img_2356

 

I chose a romantic retro dress with a wide skirt and a floral pattern. The dress look exactly like on the picture at the online store. The size is exactly like the size chart shows and the dress fits perfectly. The skirt is really wide. I used for photo shooting  the tulle underskirt to enhance  the retro vibes. Even without the petticoat has the dress nice A-shape. The dress has a romantic floral pattern so I added only the ring and the cream-colored sweater. And of course, the bag can’t be missing.

Vybrala som si romantické retro šaty so širokou sukňou a kvetinovým vzorom. Šaty vyzerajú presne ako na obrázku internetového obchodu.  Veľkost zodpovedá tabuľke veľkostí a šaty výborne sedia. Sukňa je skutočné široká. Použila na fotenie ešte tylovú spodničku, aby som umocnila retro vibrácie. Aj bez spodničky je sukňa výrazne v tvare A. Šaty majú romantický kvetinový vzor a tak jediné čím som ich doplnila bol prsteň a sveter na zapínanie smotanovej farby. A samozrejme nesmie chýbať taška.

img_2362

img_2379

img_2363

Dress/Šaty: ZAFUL

Pumps/Lodičky: ALDO

Sweater/Sveter: M&S

Bag/Taška: ZAFUL

♥♥♥

Here you find where I´m linking up my post: LINK UPs.

LOGO2

Many thanks to all wonderful ladies which joined the link up party My Red Carpet last week. It was very encouraging and inspiring. This week I’m featuring two bloggers:

The most clicked style last week had CID from CID STYLE FILECid is part of the wonderful 40+ fashion bloggers which show every month their interpretation of the chosen style. This month it was preppy style and this is how Cid did it:

cid

 

And my choice of the style from the last fashion link up is ADA from the ELEGANCE AND MOMMYHOOD. Ada combine nice pink pants with the dark floral cold schoulder top. Such a nice combination. And I love her hairstyle with the flower.

ada

 

Dear ladies (and gentlemen), let´s start My Red Carpet linkup. Every Monday you can stand on the imaginary red carpet to show your fabulous outfits. You can also get inspired by other bloggers. Every week I will select my favourite outfit in my next blog post and this outfit will be featured at the BOARD of FAME.

To join this link up follow these easy steps:

  1. Please follow me on INSTAGRAM, TWITTER, FACEBOOK and PINTEREST. Thank you.
  2. Share some love and visit at least 2 other bloggers from the linkup party.
  3. Share a link to THE GLAMADVENTURE on your post.
  4. Please, don´t forget to visit other blogs and make new friend.