Pink feathers earrings and LINK UP

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

glamadventure whiteshirtdress8

Today I wanted to wear something delicate and feminine – like these pink feather earrings. Because this is exactly what I would like to write about. I feel that  we are missing femininity recently. I’m a feminist as long as I can remember. Over the years, my perception of what it really means to be feminist , has changed a lot. Some years ago, I considered feminists to be independent, self-sufficient, strong women, but I felt they were staying to men in opposition. I’m not surprised that so many women felt like this. I remember hearing from the reporter in radio years ago about the political situation and political preferences. I was shocked by his sentence: “Minority as a women, ….” Half of the planet is a women and half a men. How can women be a “minority”? No way!!! But women drag all this much further. I know strong and intelligent women who demonstrate how independent they are. So much so that they feel offended when the man holds the door for them or when he wants to help with the luggage. Really???

Dnes som chcela na sebe niečo jemné a ženské – ako tieto ružové náušnice. Lebo práve o tom chcem písať. Chýba nám ženskosť v poslednej dobe. Som feministka tak dlho ako sa len pamätám. Rokmi sa moje vnímanie, čo to vlastne znamená, veľmi zmenilo. Niekedy pred rokmi rokúcimi som považovala feministky za nezávislé, sebestačné, silné ženy, ale cítila som, že sú oproti mužom v opozícii. Nie som prekvapená, že to tak mnohé ženy cítili. Pamätám sa ako so počuvala pred rokmi v rádiu reportéra, ktorí hodnotil asi politickú situáciu a politické preferencie. Šokovala ma jeho veta: “Menšiny ako ženy,….” Polovica planéty su ženy a polovica muži. Ako môžu byť ženy “menšina”? To teda nie!!! Ale my sme to dotiahli oveľa ďalej. Poznám silné a inteligentné ženy, ktoré dávajú najavo ako veľmi sú nezávislé. Tak veľmi, že ich urazí keď im muž podrží dvere alebo keď im chce pomôcť s batožinou. Naozaj???

 

To me, feminism means equality in the first place, which I understand as equality of opportunities. But I don’t think that men and women are the same. Not at all. For me, men and women are partners. We need each other. We are two parts of one whole. We complete each other.  But we are different. And I enjoy that very much. And we can show that we take care of each other. It doesn’t make me less feminist, when I cook dinner for my family or clean the house. The fact that a man holds a door for me or helps me with shopping bags has nothing to do with sexism. We can stay gentle and feminine and fight and believe in equality.

Pre mňa v súčasnej dobe feminismus znamená v prvom rade rovnosť, čo chápem ako rovnosť príležitostí. Ale vôbec to nevnímam tak, že muži a ženy sú rovnakí. Vôbec nie. Pre mňa sú muži a ženy partneri. Potrebujeme sa navzájom. Sme dve časti jedného celku. Doplňame sa. Ale sme rozdielni. A to je to čo ma na tom baví. A môžme ukázať, že sa staráme o seba navzájom. To, že uvarím rodine večeru a upracem byt, neznamená, že som menej feministkou. To, že mi muž podrží dvere alebo pomôže s nákupom nemá nič spoločné so sexismom. Kľudne môžeme ostať jemné, ženské a ďalej bojovať a veriť v rovnost.

glamadventure shiteshirtdress5

glamadventure whiteshirtdress3

glamadventure whiteshirtdress5

glamadventure whiteshirtdress7

Shirt/Košeľa: Local market

Jeans/Džíny: Marks&Spencer

Earrings,rings,necklace/Náušenice,prstene,náhrdelník: Lovisa

Shoes/Shoes: Aldo

 

Here you find where I´m linking up my post: LINK UPs.

♥♥♥

LOGO2

I would like to feature Laurie from VANITY AND ME this week. She looks amazing. in this red fluted sleeves dress. Read more about it on her blog.

Laurie

Dear ladies (and gentlemen), let´s start My Red Carpet linkup. Every Monday you can stand on the imaginary red carpet to show your fabulous outfits. You can also get inspired by other bloggers. Every week I will select my favorite outfit in my next blog post and this outfit will be featured on my INSTAGRAM.

To join this link up follow these easy steps:

  1. Please follow me on INSTAGRAMTWITTER and FACEBOOK. Thank you.
  2. Share some love and visit at least 2 other bloggers from the linkup party.
  3. Share a link to THE GLAMADVENTURE on your post.
  4. Please, don´t forget to visit other blogs and make new friends.