SEPHORA – Supreme body lotion review

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

IMG_1293_1

By my last purchase in Sephora  I received complimentary gift – SEPHORA – Supreme body lotion. I tested the scent immediately in the store. I always smell everything first.o) It was a pleasant surprise. The aroma is light, fresh and subtle. The packaging is simple and practical. I prefer more dosing pump, but with a tube I also dosed well.

Pri mojom poslednom nákupe v Sephore som dostala darček k nákupu telové mlieko SEPHORA – Supreme body lotion. Vôňu som testovala už v obchode. Všetko najprv ovoniavam.o) Bolo to príjemné prekvapenie. Vôňa je ľahká, svieža a decentná. Balenie je jednoduché a praktické. Mám o niečo radšej dávkovanie pumpičkou, ale s tubou sa mi dávkovalo tiež dobre.

Body lotion is quite watery and easy spreadable. Immediately absorbed by the skin, it does not remain any greasy feeling. The skin is comfortable after use several hours. Exactly what I was looking for  the very hot and humid weather. In the winter I would probably have chosen something more dense and more nutritious, but for summer it’s exactly it.

Telové mlieko je pomerne vodové a ľahučko sa rozotiera. Okamžite sa vstrebe do pokožky, neostáva žiadny pocit mastnoty. Pokožka je príjemná aj po niekoľkých hodinách. Presne to čo so hľadala do veľmi teplého a vlhkého počasia. Do zimného počasia by som si vybrala asi niečo hutnejšie a viac vyživujúce, ale na leto je to presne ono.

IMG_1296_1

I was pleased that the lotion doesn´t content parabens.

Potešilo ma, že telové mlieko neobsahuje parabény.

 

Zloženie/Ingredients: Aqua (Water), Glycerin, Dimethicone, Isopropyl Palmitate, Stearic Acid, Cetyl Alcohol, Phenoxyethanol, Glyceryl Stearate, Parfum (Fragrance), Carbomer, Creatine, Pisum Sativum (Pea) Extract, Ethylhexylglycerin, Tocopheryl Acetate, Disodium Edta, Linalool, Sodium Hydroxide, Sodium Citrate, Sodium Lactate, Cassia Angustifolia Seed Polysaccharide, Citric Acid, Sodium Pca, Limonene, Glycolic Acid, Malic Acid, Lactic Acid, Citronellol, Hydroxyethylcellulose, Geraniol, Tartaric Acid, Pyruvic Acid, Tocopherol.

IMG_1298_1

Very pleasant lotion.

Veľmi príjemné telové mlieko.

♥♥♥