Shopping fail and LINK UP

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

GLAMADVENTURE PEACH OVERSIZED1

Would you published on the blog photos that are not perfect? And by the word “perfect” I don’t mean any of the technical characteristics of photography (light, background and so on …). I mean me specifically what I am wearing. You know what I mean. We would like to present our best selves on the blog, right?  I think this outfit is a classic mistake that curvy ladies, like me, are doing quite often – trying to hide themselves in a large baggy clothes.

Zverejnili by ste na svojom blogu fotky, ktoré nie sú perfektné? A slovom “perfektné” nemyslím, nič z ich technických vlastností fotografie (svetlo, pozadie a podobne…). Tým myslím mňa, konkrétne to čo mám oblečené. Viete čo myslím. Na blogu sa chceme prezentovať čo najlepšie, však? Lebo tento outfit je podľa mňa klasická chyba, ktorú často oblé dámy, ako ja, robia – snažia sa schovať do veľkého vrecovitého oblečenia.

GLAMADVENTURE PEACH OVERSIZED5

GLAMADVENTURE PEACH OVERSIZED3

 

Let’s face it – baggy clothes cannot hide that we are overweight. The only thing they do is that we will look worse and feel worse. Therefore, I try to avoid such clothes. But ….. I saw at the store this “oversized” shirt. And the temptation was too great:

 • oversized (yay, it will be comfortable, great for hiding in)
 • cotton (comfortable on the skin, especially important as we are 137 km from the equator)
 • peach (isn’t it lovely color? not to mention the fact that in Chinese culture this color means immortality. But it probably was not the main reason for the purchase. 😀 )

Povedzme si na rovinu – vrecovité oblečenie neschová, že máme nadváhu. Jediné čo urobí je, že budeme vyzerať horšie a aj sa cítiť horšie. Preto sa snažím takémuto oblečeniu vyhýbať. Ale….. videla som v obchode túto “oversized” košeľu. A pokušenie bolo príliš veľké:

 • oversized (jéééééj, to bude pohodlné, krásne sa v tom schovám)
 • bavlna (príjemné na pokožku, zvlášť v dôležité keďže sme 137 km od rovníka)
 • broskyňová farba (No nie je to rozkošná farba? A to nehovorím o tom, že v čínskej kultúre táto farba znamená nesmrteľnosť. Ale to asi nebol hlavný dôvod nákupu. 😀  )

GLAMADVENTURE PEACH OVERSIZED6

 

Later, when I started wearing it and especially now, when I saw the pictures, I realized that the shirt:

 • it has baggy unflattering shape (I didn’t hide extra kilos, I achieved the exact opposite)
 • it should be longer (if it is longer, it would be possible to achieve the hourglass shape by using a belt. With this length and cut it does not work. I tried.

 

Neskôr keď som ju začala nosiť a zvlášť teraz, keď som sa videla na fotkách, uvedomila som si, že košeľa:

 • nelichotivý vrecovitý tvar (kilá navyše som nielenže neskryla, ale dosiahla som pravý opak),
 • mala by byť dlhšia (kebo bola, dal by sa dosiahnúť tvar presýpacích hodín opaskom. Pri tejto dĺžke a strihu to nefunguje. Skúšala som to.

Thus is how the impulsive purchases could turn out sometimes. I will definitely wear this shirt for our active family weekends, but next time I’ll stay in a changing room a little bit longer.

Takto občas dopadnú impulzívne nákupy. Košeľu určite budem nosiť na naše rodinné akčné víkendy, ale nabudúce radšej zostanem v skúšobnej kabínke o trošku dlhšie. GLAMADVENTURE PEACH OVERSIZED7

Shirt/Košeľa: THE EDITORS MARKET

Leggings/Legíny: unknown

Sneakers/Tenisky: CONVERSE

Bracelet/Náramok: handmade Indonesia

What are your mistakes you do when shopping for clothes?

Aké su Vaše chyby, čo robíte pri nakupovaní oblečenia?

Here you find where I´m linking up my post: LINK UPs.

♥♥♥

LOGO2

Many thanks to all wonderful ladies which joined the link up party My Red Carpet last time. It was very encouraging and inspiring. This week I’m featuring two bloggers:

The most clicked post had Rena from FINE WHATEVER. Let’s get inspired with her outfit for Valentine’s Day.

RENA

My choice of style is Jess from ELEGANTLY DRESS AND STYLISHJess is celebrating the 3rd blogaversary in the red lace dress with black moto jacket. Read her post to find out what she have learned during this time. 

JESS

Dear ladies (and gentlemen), let´s start My Red Carpet linkup. Every Monday you can stand on the imaginary red carpet to show your fabulous outfits. You can also get inspired by other bloggers. Every week I will select my favourite outfit in my next blog post and this outfit will be featured on my INSTAGRAM.

To join this link up follow these easy steps:

 1. Please follow me on INSTAGRAM, TWITTER and FACEBOOK. Thank you.
 2. Share some love and visit at least 2 other bloggers from the linkup party.
 3. Share a link to THE GLAMADVENTURE on your post.
 4. Please, don´t forget to visit other blogs and make new friend.