Vardi Migdal FACIAL PEEL review

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

IMG_0249_1

 

Let´s have a look together on my final product with Dead Sea minerals from Vardi Migdal – Facial Peel. I wrote about Vardi Migdal and its products already  – about Spa Dead Sea Salt and Body Butter and Professional Nail Kit.

Pozrieme sa na spolu na moj posledný produkt s minerálmi z Mŕtveho Mora od Vardi Migdal – Facial Peel. O firme Vardi Migdal a jej produktoch som už písala – o Spa Dead Sea Salt and Body Butter  a Professional Nail Kit.

IMG_0252_1

Facial Peel is very pleasant things. It´is  not only exfoliate to effectively slough away dead skin cells and impurities without harsh abrasives. I like that the product is in a glass vessel and has a pleasant sweet smell. Although this product is scented, but the flavor is pleasant and is not annoying even for sensitive noses. The pack has a small plastic spoon, so there is no need to touch peeling directly in the container.  It is more hygienic.

Facial Peel je veľmi príjemná vecička. Jeho úlohou je nielen exfolícia mŕtvych buniek a nečistot ale aj dodať pleti vlhkosť a výživu z úžasných minerálov z Mŕtveho Mora bez drsných abrazív .  Páči sa mi, že je produkt v sklenenej nádobke a je má príjemnú nasládlu voňu. Aj tento produkt je parfemovaný, ale voňa je príjemná a nie je obťažujúca ani pre citlivé nosíky. K baleniu je pripojená malá plastová lyžička, takže nie je nutné šahať na peeling priamo v nádobke Je to hygienickejšie.

IMG_0256_1

The application is very easy. Once or twice weekly, apply a coin sized amount of facial peel to cleansed and dried forehead, cheeks, chin and nose. Gently massage in circular motions for several seconds until the desired exfoliation is attained. Rinse with warm water. And the result? Splendour! Beautiful soft complexion.  I feel the scent for som time yet usage. I have to control myself, as I am tempted to use it more than 2x per week.

Použitie je veľmi jednoduché. Raz alebo dvakrát týždenne, nanesiete na vyčistenú tvár a osušené čelo, líca, bradu a nos. Jemne masírujte krúživými pohybmi po dobu niekoľkých sekúnd, kým nedosiahneme požadovanú exfoliáciu. Opláchneme teplou vodou. A výsledok? Paráda! Krásna hebučká pleť. A voňu cítim ešte nejakú dobu použítí. Musím sa ovládať, aby som ho nepoužívala 2x denne.o)

IMG_0265_1

Ingredients might please the people who prefer organic cosmetics. Peeling is hypoallergenic, suitable for sensitive skin without parabens!

Zloženie by mohlo potešiť aj ľudí, čo preferujú bio kozmetiku. Peeling je hypoalergénny, vhodný pre citlivú pleť a bez parabénov!

IMG_0264_1

Zloženie/Ingredients: Aloe Barbadensis Leaf Exctract, Butylene Glycol, Carbomer, Biosaccharide Gum -1, Echinacea Angustifolia Exctract Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Exctract, Panax Ginseng Root Extract, Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Exctract, Retinyl Palminate, Tocopheryl Acetate, Ascorbic Acid, Panthenol, Sea Salt (Dead Sea Salt), Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Lavandula Augustifolia (Levander) Oil, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Sorbic Acid, Sodium Hydroxide, Fragrance.