Vardi Migdal LAVENDER BODY BUTTER Review

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

IMG_0266_1

I already wrote about my passion for lavender. And these treasures include LAVENDER Spa Dead Sea Salt and Body Butter LAVENDER by Vardi of Israeli company Migdal.

Už som písala o svojej vášni pre levaduľovú voňu. A k týmto levanduľovým pokladom patria LAVENDER Spa Dead Sea Salt a LAVENDER Body Butter od izrealskej firmy Vardi Migdal.

IMG_0273_1

IMG_0276_1

LAVENDER Body Butter. thick body parfumed butter full of Dead Sea minerals and oils (coconut, avocado and almond). I was looking forward how this scented body butter will treat my skin. Fragrance is very strong. Nothing for sensitive noses. I put the butter on my the whole body and excited I hit the streets. It was TERRIBLE. It was like you wear the plastic under your dress or were in the sauna. It didn´t cross my mind and the shopp assistant didn´t tell me that the product isn´t applicable in the tropical humid weather. I recommend use this butter only the cold months in temperate climates! I do I use it only on the feet and dry skin of the elbows.  This is something I regret by the price cca 50,- USD.. The composition I found three potentially problematic components (marked in bold).

LAVENDER Body Butter. husté voňavé telové maslo plné minerálov z Mŕtveho mora a olejov (kokosový, avokádový a mandľový). Veľmi som sa tešila ako týmto voňavým telovým maslom budem rozmaznávať svoju pokožku. Parfemácia je veľmi silná. Nič pre citlivé nosíky. Natrela som celé telo a nadšená som sa vybrala do ulíc. To bola HROZA. Bolo to ako by ste na seba pod šaty natiahli igelit alebo alebo sa pohybovali v saune. Nenapadlo ma a v obchode ma neupozornili, že sa tento výrobok do tropického vlhkého prostredia nehodí. Doporučujem používať len v chladných mesiacoch v miernom podnebí! Ja ho možem používať len na chodidlá a možno na tvrdšiu kožu na lakťoch. Čo ma pri cene cca 1.350,- CZK veľmi mrzí. V zložení som našla 3 potencionálne problematické zložky (označené tučne).

Zloženie/Ingredients: Water, Isopropyl Myristate, Propylen Glycol, Cetearyl Alcohol&Ceteareth-30, Cetearyl Alcohol&Sodium Cetearyl Sulfare, Ammonium Lactate, Cetyl Alcohol, Butyrospermum Parkii  (Shea) Butter, Dimethicone, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Fragrance, Gluconolactone&Sodium Benzonate, Caprylic/Capric Tryglyceride, Dehydroacetic Acid, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Prumus Amyglalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Maris Sal (Dead Sea Salt), Limonene, Limalool, Geraniol, Coumarin, Hydrosyisohexyl 3-Cyclohexene Carboyaldehyde.

♥♥♥