What Singaporean girls like to wear part I.

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

glamadventure tobidress11

Disclosure: Although I received the samples for my review from the company like the exchange for the review, all opinions are my own.

 

Usually these articles are about me and what I liket to wear. As I’m living in Singapore now, I want to show you what beautiful Singaporean girls and women like to wear. My young friend Evangelyn helped me with this project. She selected 3 dresses from the online shop TOBI by herself – one for casual wear, one for hanging out with friends and one dress for a more formal occasion.

Obvykle sú tieto články o mne a o tom čo ja nosím. Keďže teraz žijem v Singapure, chcem Vám ukázať čo radi nosia krásne Singapurčanky. Moja mladá kamarátka Evangelyn mi pomohla s týmto projektom. Z online shopu Tobi sama vybrala 3 šaty – jedny na bežné nosenie, jedny na posedenie s kamaratkami a jedny šaty na viac formálnu príležitosť.

 

For casual wear, Evangelyn chose this very trendy mauve off shoulder shift dress. The dress has a very comfortable A cut and 3/4 fitted sleeves. Perfect for the hot and very humid climate we have here. If the sun is too hot, the hat will always be a good choice. Otherwise, the dress does not require many accessories. Just an interesting chain graphic pendant, sandals and it’s done.

Na bežné nosenie vybrala Evangelyn tieto very trendy šaty svetlo-fialovej farby s odhalenými ramenami. Šaty majú veľmi pohodlný strih do A a 3/4 úzke rukávy. Perfetné pre horúce a veľmi vlhké podnebie, ktoré tu máme. Ak slnko priveľmi páli, klobúk bude vždy dobrá voľba. Inak si šaty nežiadajú veľa doplnkov. Stačí dlhá retiazka so so zaujímavým grafickým príveskom, sandále a je hotovo.

glamadventure tobidress15

glamadventure tobidress16

glamadventure tobidress14

glamadventure tobidress13

Dress/Šaty: TOBI

Pendant/Náhrdelník: LOVISA

Sandals/Sandále: RUBI

Hat/Klobúk: local market

♥♥♥