What Singaporean girls like to wear part II.

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

glamadventure pinkdress2

Disclosure: Although I received the samples for my review from the company like the exchange for the review, all opinions are my own.

Today, I will continue with my little project, where I want to introduce what Singapore girls like to wear. In the last post (HERE), my young friend, Evangelyn, chose a light-purple off-shoulder dress for the casual wear. The second dress she chose from the TOBI online shop, was for hanging out with friends.

Dnes budem pokračovať v mojom malom projekte, kde Vám chcem predstaviť čo radi nosia Singapurské dievčatá. V minulom článku (TU) si moja mladá priateľka Evangelyn vybrala kráasne svetlo-fialové šaty s odhalenými ramenami pre bežné nosenie. Druhé šaty, ktoré si vybrala z online shopu TOBI boli na posedenie s kamarátkami.

 

Evangelyn chose again a  trendy off shoulder dress. This time in a beautiful pink color with a flower lace. The fabric itself is so distinctive that we just added a fine gold chain. But it is possible to play more. For example, add a denim jacket and sneakers weave for more casual look or pumps or high heel sandals and other accessories for a more formal occasion. Very versatile dress.

Evangelyn si znovu vybrala ttrendz šaty s odhalenými ramenami. Tentokrát v krásnej ružovej farbe s kvetinovou čipkou. Látka je sama o sebe už tak výrazná, že sme doplnili len jemnú zlatú retiazku. Ale je možné sa hrať viac. Napriklad doplniť džínovou bundičkou a teniskami pre bežné nosenie alebo lodičky alebo sandálky na vysokých podpätkoch a ďalšie doplnky pre formálnejšiu priležitosť. Veľmi všetstranné šaty.

glamadventure pinkdress5

glamadventure pinkdress1

glamadventure pinkdress4

glamadventure pinkdress3

Dress/Šaty: TOBI

Gold chain/zlatá retiazka: old

Sandals/Sandále: RUBI

♥♥♥