White and blue stripes and LINK UP

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

glamadventure bluewhtestripes3

Recently, white and blue stripes can be seen everywhere and on everything. I like this trend. The navy blue and white colors sing “SUMMER!” to me. I like the stripes not just because it’s j a timeless classic. If designers try play a bit with the pattern, it can be a good opportunity to create a slimming effect with the dress.

V poslednej dobe je vidieť biele a modré pruhy všade a na všetkom. Mám rada tento trend. Námornická modrá a biela farba priam spieva “LETO!” Pruhy mám rada nielen preto, že je to proste klasika. Pokiaľ sa dizajnéri trochu vyhrajú so vzorom, môže to byť aj dobrá príležitosť vytvoriť zoštíhľujúci efekt na šatách.

 

I think this dress fulfills this purpose. The dress is in mini-length, perfect for warm weather. And if you don’t feel comfortable  in mini, there’s nothing easier than use it as a long tunic. I can imagine wear it with some white or blue jeans. This time I kept  it simple and use only the white and blue colors, but adding another color would definitely spice the whole outfit up.

Myslim, že tieto šaty spĺňajú tento účel. Šaty sú v mini dĺžke, perfektné na teplé počasie. A pokiaľ sa v mini necítite dobre, nie je nič ľahšie ako ich použiť ako dlhú tuniku. Viem si ich predstaviť k bielym či k modrým džínam. Tentokrát som sa držala len bielej a modrej farby, ale pridať ešte ďalšiu farbu by celý outfit určite oživilo.

glamadventure bluewhitestripes1

glamadventure bluewhitestripes6

glamadventure bluewhitestripes4

glamadventure bluewhitestripes5

glamadventure bluewhitestripes2

Dress/Šaty: Local shop

Loafers/Mokasíny: ALDO

Bag/Kabelka: ALDO

Sun-glasses/Slnečné okuliare: ALDO

 

 

Find out where I´m linking up my posts: LINK UPs.

♥♥♥

LOGO2

Many thanks to all wonderful ladies which joined the link up party My Red Carpet last time. It was very encouraging and inspiring. This week I’m featuring two bloggers:

The most clicked style last week had Kim from CHAMPAGNEISTAShe looks very chic and comfy in this shirt dress. Don’t forget to check her blog for more pictures:

Kim

 

My choice of the style from the last week was Samantha from FAKE FABULOUSI love how she put this grey and orange outfit together. Find out more pictures on the blog:

Samantha

 

Dear ladies (and gentlemen), let´s start My Red Carpet linkup. Every Monday you can stand on the imaginary red carpet to show your fabulous outfits. You can also get inspired by other bloggers. Every week I will select my favourite outfit in my next blog post and this outfit will be featured on my INSTAGRAM.

To join this link up follow these easy steps:

  1. Please follow me on INSTAGRAMTWITTER and FACEBOOK. Thank you.
  2. Share some love and visit at least 2 other bloggers from the linkup party.
  3. Share a link to THE GLAMADVENTURE on your post.
  4. Please, don´t forget to visit other blogs and make new friends.